Klozet Tıkanıklığı Açma

Klozet Tıkanıklığı Açma 

Klozet tıkanıklığı nasıl açılır veya tuvalet tıkanıklığı nasıl açılır sorusu sık sorulan soruların başında gelir. Klozet tıkanıklığı sorunlarıyla karşılaştığınızda uygulayacağınız bazı yöntemlerle evde klozet tıkanıklığını açma nasıl yapılır sorusunu detaylandıralım. Destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

           

Klozet Tıkanıklığı Neden Olan Etkenler?

 • Klozet tıkanıklığında en yaygın, kullanıma bağlı dikkat edilmeyen hatalar gelmektedir.
 • Klozet atılan ıslak mendil, peçete gibi cisimler tuvaletin tıkanmasına sebebiyet vermektedir.
 • klozette günlük temizlikte kullanılan kimyasallarda tıkanıklığa sebep olur.
 • Dikkat etmeniz gereken suda parçalanabilen yumuşak tuvalet kağıtları kullanmak eğer suda parçalanmayan peçete kullanırsak tıkanma olasılığı yüksektir.
 • Klozet tıkanmasında etkili olan sebeplerden biri de çocuk bezleridir. Çocuk bezleri tuvalet borusunda sıkışmaya sebebiyet verir ne kadarda basınçlı su ile gönderilmeye zorlansa’da maalesef belirli bir alanda takılır.
 • Klozet tıkanıklığına neden olan etkenlerin başında hijyenik bayan pedleridir.
 • Bazı durumlarla el yıkama sabunları düşmesinden kaynaklı tıkanıklıklarda oluşmaktadır.

Klozet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Bir çok klozet tıkanıklığı açma yöntemleri vardır bu yöntemlerin başında sıcak su, tuvalet pompası, karbonat sirke gibi yöntemlerle en etkili klozet tıkanıklığı açma nasıl açılır, veya tıkanıklık açma yöntemlerinden bahsedeceğiz. Uyarmakta fayda var eğer kendi imkanlarınızla klozet tıkanıklığını açamıyorsanız mutlaka tıkanıklık konusunda hizmet sağlayan firmalardan destek alın!

Evde Klozet Tıkanıklığı Açma Yöntemleri?

Evde klozet tıkanıklığı açma yöntemleri, uygulamak için basit tuvalet ve klozet tıkanıklığında işe yaramaktadır. örneğin tıkanıklığa sebep olan bir cisim var ve yakın bölgede olduğunu düşünüyorsunuz. Bu durumda yapılacak işlem mutlaka elinize eldiven takılması ve tıkanıklığa sebep olan cismi almanızdır.

Klozet Tıkanıklığı Açma İçin Yapılması Gerekenler?

Bu durumda yapmamız sırasıyla bazı işlemler var ilk olarak sifonu çekmemiz gerekecek ancak dikkat edilmesi gereken bir kaç defa sifonu çekmemiz tuvalet veya klozet taşmasına neden olabilir. bir defa sifonu çektikten sonra dikkat edilmesi gereken durum suyun akışını takip etmemiz tuvaletin ne sıklıkla dolduğudur. Eğer klozet geri basıyorsa su taşın haznesinde doluyorsa tıkanıklık mesafesi yakın demektir. ancak sifonu çektikten 1 veya 2 dakikada su geri basıyorsa tıkanıklık olan mesafe uzak demektir. o zaman sırasıyla uygulayacağımız bazı adımlar ve yöntemleri uygulayalım.

Pompa ile klozet tıkanıklığı açma

Tuvalet Pompası

Tuvalet Açma Pompası

Yöntem-1. Uygun olan klozet açma pompası kullanın. Orta düzeyde kullanıma el verişli tutma aparatlı dayanaklı bir vakumlu el pompası kullanmayı deneyin öncelikle vakum yapmanız gereken tuvalet veya klozet tıkanıklığı olan alana vakumlu pompayı koyun daha sonrasında etrafını bir bezle yumak haline getirin sonrasında vakum yapmaya başlayın bu işlemi ortalama 20 dakika uygulayın mutlaka sonuç alacaksınız.

Alafranga düz yüzeysel taşta vakumlu pompa kullanımı. vakumlu pompayı tuvalet taşının ağız bölümüne yerleştirin akabinde bir bezle etrafını çevirin ve vakumlama yapmaya başlayın bu işlemi de 20 dakika kadar devam edin sonrasında vanayı açıp sifonu çekin geri tepme olmuyorsa tıkanıklık açma işleminiz bu yöntemle giderilmiş olacaktır.

Klozet tıkanıklık açma kimyasalı

Tıkalı Gider Açma Kimyasalı

Tıkalı Gider Açma Kimyasalı

Yöntem-2. Klozet açıcı kimyasal nasıl kullanılır. Tuvalet gider açıcı için tavsiye edilen miktarlarda kimyasal kullanılmasına özen gösterin. Muhtemelen tıkanıklık açıcı kimyasalların tıkalı gider üzerindeki işlevini yerine getirebilmeleri için gece boyunca beklemek gerekebilir. Tıkanıklık sorunu giderildiğinde tıkalı klozet gideri de açılmış olacaktır.

Not: Kimyasal üzerindeki kullanım talimatını mutlaka okuyun ve talimatlara göre kullanımını gerçekleştirin aksi taktirde kullanımı fazla olan kimyasallar pimaş giderinize ciddi zararlar verebilir.

Tıkanıklık açma teli veya sustası

Tıkanıklık Açma Teli

Klozet Tıkanıklık Açma Teli

Yöntem-3. Klozet açma teli veya lavabo açma teli alın.Klozet açma telleri yapı marketlerde bulunmaktadır, hat gider borusu kıvrımlarına göre yol alabilen bir telin gideceği en kıvrımlı bölgelere ulaşabilmesi için yumuşak bir tel almaya dikkat edin.klozet açma teli, tuvaletin taşını tahrip etmeden ya da hasara yol açmayan klozet giderini temizlemek için özel tasarlanmış gider açıcı tellidir. Tıkanıklık açma robotları kullanmayan su tesisatçıları da genelde bu yöntem üzerinden sorunu gidermeye çalışırlar. Telin kıvrımlı ucunu pimaş ağzından gönderin. Gider tıkanıklığı sebebini fark edene kadar teli pimaş içine göndermeye devam edin, Teli tutma aparatı ile beraber çevirerek pimaş hattına salın. Açma telinin genel amacı; tıkanmış gidere sebep olan yumuşak cisimleri parçalara ayırarak daha küçük olmasına yardımcı olur ve hareket etmesini sağlar. Tıkalı giderin  açılıp açılmadığını kontrol etmek için sifonu bir defaya mahsus kullanın.

Elbise askılığı ile tıkalı gider açma

Tıkanıklık Açma Askılık

Tıkanıklık Açma Askılık

Yöntem-4. Tıkanıklık durumuna göre uzak yada yakın mesafede elbise askılığı tuvalet veya klozet tıkanıklığında işinize yardımcı olabilir. öncelikle bir pense yardımıyla demir elbise askılığının kıvrımlı olan kısmını düzeltelim sonrasında taşa zarar vermemesi için bir bez parçası bağlayın daha sonra düzelttiğimiz demir elbise askılığını klozet taşının boru hattına gönderin ileri geri bastırarak tıkalı olan kısmı açın sonrasında bir defaya mahsus sifonu çekin su akışı normal gidiyorsa tıkanıklık açılmış demektir.

Kameralı Tıkanıklık Açma 

Kamera ile tıkanıklık açma kırma dökme gerektirmeden, kamera ile tıkalı gider açma geçmiş sistemlere göre daha verimli yapılabilmekte, yaşadığımız alanlarda konut daire veya iş yerleri pis borularında meydana gelen tıkanıklık sorunları tesisat hatlarını kırmadan robotla açma işlemi yapılarak daha az maliyetlere tıkanıklıkları gidermeye yarayan kameralı tıkanıklık açma işlemi firmamız tarafından İstanbul’un bütün ilçelerine fiyat farkı olmadan kırmadan dökmeden açmaktayız.

Kırmadan klozet tıkanıklığı açma işlemi tuvaletlerin tıkanması sonucu kullandığımız suyun tuvaletten  gitmediği zamanlarda ilk aşamada kendi imkanlarımızla müdahale etmeye çalışırız. Ancak etrafa ve boru hatlarına ciddi zararlar verebiliriz. Durum böyle olunca gerek oturum alanlarımız ciddi atık kokusuna maruz kalabilirsiniz. Bu durumda tesisatçı çağırmanız ve tuvalet tıkanıklığına sebep olan kimyasallar temizleme ayrıca tıkanıklığı gidermekte kullanılan robotlu cihazlarla etrafı kirletmeden tıkanıklığı açma yapılabilir.

Robotla Tıkanıklık Açma Nasıl Yapılır?

Robotla tıkanıklık açma makinesi elektrikle çalışan ve kıvrımlı susta ile desteklenen tıkanıklık açma makinesidir. robotla işleme başlamadan önce tıkalı olan tuvalet hattını görüntülemek gerekir tıkanıklığa sebep olan her neyse kameralı cihazla görüntülenir ve makineye gerekli olan aparatlar tıkılarak tuvalet tıkanıklığı açma işlemine başlanır.

 • Elektrikli robot cihaz kullanmadan önce kamera ile tıkanıklığın yeri ve tıkanıklığa neden olan cisim gözetlenir.
 • Cismin parçalanabilen ya da parçalanmayan bir cisim olup olmadığı tespit edilir ki, burada robot cihazın ucuna uygun aparat takılması için bu önemlidir.
 • Parçalanabilecek bir cisim ise robot cihazın ucuna ona uygun bir aparat takılır ve tıkanıklık işlemi başlar.
 • Daha sonra gider içine gönderilen robot cihazın parçalayıcı ucu ile cisim parçalanır ve tuvalet tıkanıklığı açılır.
 • Tıkanıklık açılan boru hattına tekrar kamera gönderilir ve boru hattı tamamen açılmış mı kontrol edilir.

 

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir