Su Tesisatçısı Akan su, sıcak bir duş veya  tuvaleti olmadan, bunların günlük yaşam için ne kadar önemli olduğunu tam olarak anlayabilirsiniz. Bir ev sıhhi tesisat sistemi, karmaşık bir su borusu, tahliye borusu, havalandırma borusu ve daha fazlasını içeren bir ağdır. Sıhhi tesisat karmaşık olduğu ve bir evi tamir etmek veya kurmak için en pahalı sistemlerden biri olduğu için sistemin nasıl çalıştığını anlamak zordur.

Bir tesisat sisteminin temellerini anlamak, ortaya çıkan problem türlerini daha iyi anlamanıza olanak sağlar veya bir yeni model veya yeni bir ev planlıyorsanız, düzgün çalışacak ve tesisat kodlarını geçecek bir sistem tasarlamanıza yardımcı olur.

Büyük tesisat işleri için planlamaya ilişkin: Düzgün bir şekilde tasarlanmış bir sistem, çeşitli musluklara, fikstürlere ve su kullanan cihazlara suyu verimli bir şekilde aktaracak ve atık suyu tıkanmadan uzaklaştıracaktır. İkincisi, size para kazandırabilir. Akıllıca planlama yaparak, genel tesisat tesisat masraflarını, banyoları, mutfakları veya çamaşır odalarını birbirine yaklaştırarak, sistemin parçalarını paylaşabilmeleri için önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Birkaç farklı sistem bir evin tesisatını oluşturur. Taze su, bir su kaynağına veya kuyuya gelen su boruları yoluyla bir eve iletilir ve daha sonra lavabolara, tuvaletlere, rondelalara, küvetlere ve ilgili eşyalara dağıtılır. Drenaj atığı havalandırma sistemi kullanılmış suyu uzaklaştırır ve atıkları lağım veya septik tanklara aktarır. Doğalgaz tesisatı bu yakıtı gazla çalışan ocaklara, fırınlara, su ısıtıcılarına ve çamaşır kurutucularına verir. Su ısıtıcıları hakkında bilgi için, bkz. Su Isıtıcıları ve Dağıtıcılar .

SU TESİSATÇISI SİSTEMİ

Bir evin su tesisat sistemi, belediye suyunu sokaktan evinize yönlendirir; burada suyu musluklara, duşlara, tuvaletlere, küvetlere ve şofben, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi gibi cihazlara dağıtmak için bir su tesisatçısı‘na ihtiyaç vardır. vizyon su tesisat firması sizlere uzman kadrosuyla her bir su tesisatcısı ustasının mesleki yeterlilik belgeli ve işinin ehli olan ilkeli personellere sahip kurumsal yapısı ile siz değerli müşterilerimize hizmet sağlıyor.

Bu dağıtım ve dağıtım için kullanılan donanım, esasen su boruları, bağlantı parçaları, servis vanaları ve musluklardan oluşan bir sistemdir. Bu borular ve diğer bağlantı parçaları genellikle plastik, bakır veya galvanizli demirden yapılır. Borular çap olarak 1/2 inç ile 4 inç arasında değişebilir.

DRENAJ-ATIK HAVALANDIRMA SİSTEMİ

Bir evin en göz alıcı bölümlerinden biri olmasa da, boşaltma atık havalandırma (pvc) sistemi en önemli sistemlerden biridir. Sistemin drenaj atığı bölümünün görevi, atık su ve lağımları evyeler, küvetler, duşlar, tuvaletler ve bulaşık makineleri ve çamaşır makineleri gibi su kullanan cihazlardan taşımak ve bu atıkları septik tank veya kamu kanalizasyonuna iletmektir.

Çoğu ev sahibi için genellikle daha az bilinen tesisatın bir parçası olan havalandırma sistemi, atık su borularına bağlanır ve işi kanalizasyon gazlarını havalandırmaktır, böylece evde birikmemeleri sağlanır. Havalandırma sistemi ayrıca tahliye borularının doğru tahliye için doğru basıncı korumasına yardımcı olur.

Pvc sisteminin boruları genellikle görüş dışıdır, duvarlarda, yerlerin altında ve tavan arasındadır. Ancak sistem işini düzgün bir şekilde yapmaktan vazgeçtiğinde, akla uygun değildir. Tıkanmış drenajlar bir DWV sisteminde meydana gelen en yaygın problemlerdendir.

MUTFAK TESİSAT SİSTEMİ

Bu bölümü okuyorsanız, olasılıklar oldukça iyidir ya 1) mutfağınızdaki borular veya kanallar ile sorun yaşıyorsanız ya da 2) bir mutfak tadilat projesinin (veya ortasında) yerdeki ve duvarlardaki borularla ilgilenmeyi içerir. Burada, bu tür sorunların her ikisinde de yardım bulacaksınız; burada, mutfağa odaklanarak su tesisatıçısı planlaması, kurulumu ve bakımı.

Mutfakların çoğu, musluklara sıcak ve soğuk su tedarik hatları içeren oldukça basit su tesisatına sahiptir; lavabo (veya lavabolar) için bir atık hattı; ve, gaz aralığı olan mutfaklar için bir gaz besleme borusu. Birçok mutfakta ayrıca bulaşık makinesi, atıcı, buz makinesi ve / veya anında sıcak su için bağlamalar vardır, ancak bunlar genellikle lavabonun tesisatına bağlanır.

Mutfak tesisatı hakkında daha fazla bilgi için, Aletler bölümüne bakın.

BANYO SIHHİ TESİSAT SİSTEMİ

Lavabolar, duşlar, küvetler ve tuvaletler — banyolar tamamen sıhhi tesisatla ilgilidir. Banyodaki sıhhi tesisat, tüm bu armatürlerden su dağıtımını ve atıkların giderilmesini düzenli, etkin ve sızdırmaz bir şekilde yapmalıdır. Bir banyonun su tesisatı ihtiyaçlarını karşılamak için iki su tesisatı sistemine ihtiyaç vardır: su temini ve atık su tahliyesi.

Su temini tesisatı, evyelere, küvete, tuvalete ve duşa sıcak ve soğuk su sağlar. Bu sistem belediye arzı veya diğer tatlı su kaynağından kaynaklanır, sayaçtan geçer ve eve teslim edilir. Su ısıtıcıda, biri soğuk su taşıyan, diğeri ise sıcak suyu su ısıtıcıdan ihtiyaç duyulan armatürlere taşıyan iki hatta ayrılır.Drenaj atığı havalandırma sistemi, armatürlerden atık suyu, tuvaletlerdeki atığı toplar ve kanalizasyon veya septik sisteme gönderir. Lavaboların, küvetlerin,duşların ve tuvaletlerin her birinin yakınında, havalandırma boruları kanalizasyon gazlarını tavandan dışarı ve dışarı atar ve hava basıncı sağlar, böylece atıklar serbestçe akabilir. Banyo armatürlerinin satın alınması, kurulumu ve bakımı hakkında bilgi için, belirli aramalar için iletişim arama kutusunu kullanın.

KALORİFER TESİSATI

NASIL YAPIYORUZ ?

Isınma  ve sıcak su ihtiyacınız için ideal çözüm doğalgazlı Kombi Radyatör sistemidir. Kısa sürede evinizi istediğiniz sıcaklığa getirir , Ekonomik ve Konforlu bir ısınma sağlar.Bireysel ve merkezi ısıtma sistemleri olarak tesis edilebilir.

İyi bir Kalorifer Tesisatı için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

 • Kombinin yeri : daire içi kalorifer tesisatında dengeli bir ısı  dağılımı ve banyo ve mutfak gibi mahallerde kullanma sıcak suyunun hızlı bir şekilde elde edilebilmesi için kombinin konacağı yer çok önemlidir.
 • Tesisat güzergahı : Kombiden radyatörlere kalorifer tesisatı dağıtılırken sıcak suyun en az kayıpla radyatörlere ulaşması , radyatörlerin her tarafının ısınabilmesi gereklidir. Tesisat suyunun kombi ve radyatörler arasında sorunsuz bir şekilde dolaşabilmesi için seçilen güzergah çok önemlidir.
 • Malzeme ve işçilik kalitesi : Tesisatta kullanılan malzemelerin doğru olması gerekir.özellikle boru çaplarının uygun seçilmesi ve radyatör bağlantılarının doğru yapılması tesisatın rahat çalışması için önemlidir.Boruların ek yerlerindeki kaynaklar boru çapını daraltmamalıdır.Tesisatta tıkanma veya çap daralması radyatörlerin iyi ısınmasını engeller.İşi ehline yaptırmak verdiğinizin karşılığını almanızı sağlar.

Atık Su Tesisatı Montaj

Atık su tesisatı montaj işlemleri, bina içinde yaşayanların sağlıklarını da doğrudan etkiler. Binanın ömrü, bina içi atık su tesisatının sağlıklı yapılmasıyla da ilgilidir. Bina içi atık su tesisatı belli kurallara göre yapılır. Aşağıda atık su tesisatı montaj kuralları sıralanmıştır. Buna göre;

– Kat borularının mümkün olduğu kadar kısa olmasına,

– Boruların suyun akışını kolaylaştıracak şekilde eklenmesine,

– Düşeyden yataya geçen boru tesisatı noktalarında, yay dirsek veya iki açık dirsek kullanılmasına,

– Alt kata döşenen ana boruların bina dışına en kısa yoldan çıkarılmasına,

– Her kolonun erişilebilecek en alt noktasına bir temizleme kapağı konulmasına,

– Yatay borularda eğimin % 2 verilmesine,

– Zemin üzerinde döşenen boru alt ve yanlarının ince kumla beslenerek sert cisimlerden korunmasına,

– Her kolonun mutlaka çapı değişmeden çatı üzerine kadar çıkarılmasına, üzerine havalık borusu ve şapkası takılmasına,

– Atık su boru ağızlarının döşeme ve duvara bağlanacak tesisat uç malzemesinin cins ve özelliğine göre uygun ölçülerde bırakılmasına,

– Atık su ağızlarının içine pislik, harç vb. maddelerin gitmesini önlemek için iyi bir şekilde geçici olarak kapatılmasına,

– Atık su tesisatında kullanılan PVC boruların, birbirine eklenmesinde mutlaka uygun boru contaları kullanılmalı ve iyi bir sızdırmazlık sağlanmasına dikkat edilmelidir.

– Ayrıca atık su tesisatı uç malzemelerinin montajı da sağlıklı tesisat açısından önemlidir. Her uç malzemesinin kendine özgü montaj kuralları vardır. Aşağıda her uç malzemesinde ortak olan vitrifiye montaj kuralları verilmiştir.

Buna göre;

– Koku ve su sızıntısı yapmamalı, yıkama düzenleri kesintisiz ve iyi çalışmalıdır.

– Kullanım kolaylığı olmalı, diğer sağlık gereçleri ile uygun aralıkta olmalıdır.

– Vitrifiye gereçleri yerlerine iyi sabitlenmeli, sarsılma ve oynamaları önlenmeli, onarımları kolay olmalıdır.

– Vitrifiye gereçleri, mekandaki duvar ve yer seramikleri ile uyum sağlamalı, yerleştirme düzeni göze hoş görünmelidir.

– Vitrifiye gereçlerinin armatürleri takılırken uygun anahtar kullanılmalı; çizik, çatlak ve benzeri tahribatlardan kaçınılmalıdır.

– Armatürlerin su bağlantıları yapılmadan önce soğuk ve sıcak su borularının içi iyice yıkanmalıdır.

– Vitrifiye gereçlerinin montajında, tespit vidaları yerine kesinlikle çimento ve benzeri harçlar kullanılmamalıdır.

– Vitrifiye gereçleri, taşıma ve montaj sırasında sert madde ve darbelerden korunmalıdır.

– Montajı yapılacak sağlık gereçleri ve armatürler, inşaat süresince koruma altına alınmalıdır.

– Her vitrifiye gerecinin montajında uygun montaj malzemeleri kullanılmalıdır.

– Klozetlerin montajında, her rezervuar için uygun olan iç takım kullanılmalıdır.

– İlk anda yerleştirilmeleri zorunlu olan hela taşı ve duş teknelerinin inşaatın devamı süresince hasar görmemeleri için sifon ağızları geçici olarak kapatılmalı, üzerleri örtülmelidir.

– Tüm kirli suları kesintisiz olarak sağlığı zarar vermeyecek ve insanları rahatsız etmeyecek şekilde bina dışına taşımalıdır.

– Koku, gaz ve böceklerin pis su borularından binaya geçmesini önlemelidir.

– Boruların gaz ve su sızdırmazlığı olmalıdır.

– Borular dayanıklı olmalı ve çeşitli etkenlerden zarar görmeyecek şekilde düzenlenmelidir.

Sıcak Su ve Soğuk Su Tesisatı:

Soğuk Su Tesisatında; duvar içinde olan borulara izolasyon yapılmalı ki, terlemeye karşı önlem alınıp,borular uzun ömürlü olsun.Bir birinin üzerine gelen yatay borularda suyun alttaki borulara zarar vermemesi için soğuk su borusu en altta olmalıdır. Hidrofor ve su saatinden sonra bir basınç regülatörü konulmasında yarar vardır. Bu sayede basınç sabit kalacak ve gereksiz su harcamasının onune geçilecektir. Her daire bağımsız olarak sistemden ayrılabilmelidir. Sıcak kullanma suyu tesisatı da soğuk su sisteminden bağımsız olmalıdır. Bir birinine paralel kat dağıtımında borular banyo ve mutfak duvarlarına konmalıdır.

Çelik Borularla Tesisatın Döşenmesi:Galvanizli demir boru, mengeneye yeterli uzunlukta bağlanır. Boru, uygun yöntemlerden biriyle ölçü alınarak işaretlenir. İşaret yerinden kesilerek diş açma için boru ağzı temizliği yapılır. Boru çapına uygun pafta lokması pafta gövdesine takılır. Pafta, cırcır yönüne ayarlanarak borunun diş açılacak ucuna takılır. Paftaya boru eksenine dik baskı uygulanarak pafta saat yönüne doğru çevrilir. İki veya üç turdan sonra dişler yağ damlatılarak paftanın ısınmaması ve rahat diş açılması sağlanır. Diş boyu, pafta lokmasını iki diş kadar geçmelidir. Galvanizli demir boru ek parçasıyla birleştirme ve yön değiştirmeler yapar. Bu borulara hiçbir zaman eğme, bükme ve kaynak gibi sıcak işlem uygulanmaz. Yoksa boru kaplaması olan galvaniz özelliğini kaybederek borunun korozyona uğramasına neden olur. Borunun açılan dişi üstüne sızdırmazlık elemanı sarılır. Sızdırmazlık elemanı olarak keten ve teflon bant kullanılır. En çok kullanışlı olan kendirdir. Teflon bant ise silikon esaslı bir maddedir. Özellikle musluk, vana, uzatma parçası gibi krom nikel kaplı malzemelerde kullanılması tercih edilir.

Bakır Borularla Tesisatın Döşenmesi: Bakır borular Türkiye’de daha çok küçük tesislerde kullanılır. Çelik borulara göre daha pahalıdır. Fakat daha hafif, montajları kolay ve korozyona dayanıklıdır. Bakır borular sert ve yumuşak olabilir. 22 mm çapa kadar bakır boruların yumuşak cinsleri düz çubuk olarak bulunur. Daha büyük çaptakiler sadece düz boru olarak bulunur. Bakır boruların et kalınlıkları azdır. Bu nedenle bakır borular dişli bağlantıya uygun değildir. Bakır borular lehimli, havşalı, yüksüklü ve kordonlu olarak birleştirilir. Temiz su tesisatındaki birleştirmelerde dört yöntem kullanılır

Plastik Borularla Tesisatın Döşenmesi: Temiz su tesisatında kullanılan polipropilen türü plastik borular termosetting plastiközelliği taşır. Bu nedenle ısıl işlem yapılarak birleştirilir. Borunun 260°C–270°C kadarısıtılması, kolay şekil alarak aynı cins plastikle yapışma özelliğini kazanır. Temiz su tesisatı kaba işçiliği yapılırken su kullanım ağızlarının yerden yüksekliğinin bilinmesi gerekir. Aşağıda bu tablo verilmektedir.

SU KAÇAĞI TESPİTİ

Duvar  içerisinde hiç bir şekilde fayans, duvar kırmadan, dökmeden etrafa zarar vermeden kaçak tespitini ve onarımını gerçekleştirebiliyoruz.  Temiz su tesisatları, su kaçaklarını, su sızıntılarını, pis su ve atık su tesisatları  pis su giderlerini, , kalorifer ve kombi sistemlerinde ki sızıntı, kaçak ve su eksiltmelerinde uzman kadromuz  teknoloji ekipmanlarımız ile   Konut – İşyeri – Sanayi Tesisi – Okul – Hastane – Villa – Daire hizmet vermekteyiz. Kalorifer tesisatlarında ki sızıntı ve kaçaklar kırmadan dökmeden onarılır Evinizde bulunan su kaçağını kırmadan dökmeden tespit

Su Sızıntılarınız, su kaçıran borularınız kırmadan dökmeden onarılır.

Su tesisattaki kaçak su  sıızıntılarını,  kırmadan dökmeden kameralı sistemle nokta olarak tespit onarımı uzmanlasmış 10 yıldır firmamızla  çalışan ustalarımıza güvenebilirsiniz. Evinizde tıkanan tuvalet mutfak,lavabo ,kanal açma, pis su tıkanıklığı gibi arızalarınızı 7/24 arayabileceğiniz firmayız  de yerimiz servis araçlarımız  semtimizin tüm yerlere anında 45 dk servis  yetişmektedir.

Sıhhi tesisatta  son teknoloji cihazlarımız ile uzmanlaşmız personelimle  sorunsuz ve kesin çözümler sunmaktayız.

Avrupa’dan ithal yeni teknoloji ekipmanları ve yeni donanımlarıyla sektörde

İpek tesisat 1 numara olmayı başlardı

GOOGLE ARAMALARDA %70 FİRMAMIZIN DEĞİŞİK  SAYFALARI VARDIR

İPEK  TESİSAT  tüm tesisat sorunlarınızı kırmadan, dökmeden, ortalığı kirletmeden tesisata zarar vermeden onarım  çalışması ile hızlıca giderir.

Her türlü su  tesisat  sızıtı kaçak sorunlarına çözümler üretir.

KIRMADAN DÖKMEDEN SU TESİSAT ARIZA SERVİSİ

CİHAZLA SU KAÇAK TESPİT YETKİLİ SERVİS™

Su kaçagi tespiti 30 dk servis

İlçemize  firmamız 15 dk (trafik yoğunlu az ise ölçümüdür) mesafede olup sizlere daha iyi hizmet verebilmek  5 araçlık servis araclarımla  su kaçagi, kanal açma.wc,kanal,logar tespit  tikaniklik açma gibi sorunlarınızda  bizi 7/24  servis ile aramaniz  yeterli olacaktir.

Su Kaçağı Tespit Garantili İşçilik

SON SİSTEM GÖRÜNTÜ TERMAL KAMERALI (sıcak-soğuk)SU KAÇAKLARINI BETON ALTI KAÇAKLARINI BULMAKTAYIZ

Ocak doğalgaz dönüşümü nasıl yapılır?

Ocak doğalgaz dönüşümü yapan ustanın ilk olarak yapması gereken şey ocağın gazını ve elektriğini kesmek olacaktır. Aynı zamanda ocak sıcak ise soğuması beklenmelidir.

 • Ocak doğalgaz dönüşümü yapılırken ilk önce ocak enjektör değişiminin yapılması gerekir.
 • Tornavida yardımı ile ocağın bek kapağı ve beki çıkartılır.
 • Çıkartılan eski enjektörün yerine yeni enjektör takılır.
 • Enjektörün takılmasının ardından ocağın kumanda düğmeleri çıkarılır.
 • Gaz musluklarının ortasında bulunan vida, tornavida yardımıyla döndürülür. Bu işlem alev boyunun ayarlanması içindir. Bu işlemler için yapmanız gereken tek şey ocak doğalgaz dönüşümü yapan servis elemanını çağırmaktır.

Genel olarak kısık alev boyu ve tam alev boyu arasındaki fark üçte bir kadardır. Ocaklarda gaz ayarı yapılırken kullanma talimatlarının verdiği yaklaşık değerlere uyulması gerekir.

Ocakların doğalgaz dönüşümü yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus gaz kaçağının olup olmadığıdır. Gaz kaçağını tespit etmek için bilinen yöntemlerden biri köpük testi ya da daha güvenli olması açısından test makinesi ile doğalgaz kaçağının olup olmadığı belirlenmelidir. Ocak dönüşüm işlemi sırasında takılacak doğalgaz memelerinin cihazla uyumlu olması gerekir. Ocağın markası ile uyumlu olmayan gaz memeleri, enjektör ocağın isli yanmasına sebep olacaktır.

Setüstü ocaklarınızda ya da endüstriyel ocaklarda ocak doğalgaz dönüşümü yapan ustamızdan titiz ve itinalı çalışma ile ocağınızın dönüşüm işlemini yaptırabilirsiniz. Takılacak enjektör, değiştirilecek doğalgaz hortumunun doğru şekilde takılarak montajının yapılması önemlidir. Ocağınızın doğalgaz dönüşümünü yaptırmak ve varsa doğalgaz kaçağının tespiti için ocak doğalgaz dönüşümü tesisatçısını vakit geçirmeden aramalısınız.

Doğalgaz dönüşümü sırasında herhangi bir gaz kaçağı durumundan şüpheleniyorsanız yapmanız gereken ilk şey gazı kapatmak ve hortumun tekrar bağlanması, kaçak olabilecek yerleri dikkatli şekilde kapamak ve hem ocağın hem de ortamın güvenliğini sağlamak için ocak doğalgaz dönüşüm tamircisini çağırmaktır.

Bozuk sifon tamir ve montajı nasıl yapılır

Bozuk sifon tamir ve montajı nasıl yapılır? Klozet ve asma rezervuar sifon tamiri nasıl yapılır? Rezervuar tamir, klozet arızası, rezervuar iç takım değişimi, basmalı sifon arızaları profesyonel ekibimiz tarafından yapılır.

Klozetlerin üstünde bulunan suyun doldurulması ve boşaltılması için gerekli rezervuarların içindeki rezervuar iç takım dediğimiz arızalar conta eskimesi veya malzemenin kalitesiz olması sonucu ortaya çıkan problemlerdir. Bu problemler, hemen hemen herkesin başına gelen olaylardır. Bu tür arızalar klozetin içine devamlı su akmasına sebep olarak, faturanızın kabarık gelmesine sebep olur. Ufak bir su sızıntısı bile bir ,günde ortalama 10 litre suyun boşa gitmesine sebep olur ve bu da ayda 300 litreye tekabül etmektedir. Arızaları tamir aşamasında conta ve benzeri şeyleri değiştirerek onarmaya çalışmayın. Bu onarım geçici bir yoldur.

Sifon Tamirini Nasıl Yaparız?

Rezervuar içerisinde bir doldurma ve boşaltma haznesi bulunmaktadır. Klozetin kapağını kaldırdığınızda eğer su doldurma haznesi devamlı çalışıyorsa sadece doldurma şamandırası değiştirilebilir. Ya da doldurma haznesi suyu kesiyor fakat boşaltma haznesi suyu tutmuyorsa sadece bu kısmı değiştirmek yeterlidir. Kısaca toparlarsak; klozet iç takımlarında iki kısım bulur. Bunlardan biri doldurma diğeri boşaltma bölümüdür. İkisinden biri arızandıysa tamir yerine parçayı tamamen değiştirmek sizin için en iyisi olacaktır. İstanbul Tesisat ustaları, klozet iç takımlarında tamiri önermiyor! İki servis parası ödeyip sorun devam edeceğine, tek servisle iç takımı tamamen değiştirmek en iyi yoldur.

PETEK TEMİZLİĞİ

Petek temizliği servisi ; Kullanım senesine bağlı olarak kullanılan suyun niteliklerine, sıcaklığı ve oksijene bağlı olarak, kapalı devre ısıtma sistemleri içerisinde kireç, kışır, tortu , balçık ve çamurlaşma olur, özellikle çamurlaşma yerden ısıtma sistemlerinde daha sık olarak görülür. Ortaya çıkan bu maddeler, ısıtma sistemlerinde, ısınma sorunlarına, iyi ısınamama ve pahalı ısınma sorunlarına neden olurlar. Oluşumların ısıtma sisteminde meydana getirdiği olumsuzluklar; – Isı sirkülasyonunun tam olarak yapamasından kaynaklanan ısı sorunları meydana gelmektedir petek temizleme şirketimiz bu tür sorunlara teknolojik çözüm sunmaktadır .

 • Peteklerde ısının her yere aynı verimle dağılamaması, özellikle peteklerin alt kısmında oluşan tortular nedeni ile alt tarafların ısınmaması ve bazı radyatörlerin hiç ısınmaması gibi sorunlar gözlemlenmiştir .
 • Yerden ısıtma sistemlerinde çamurlaşma ve tortulaşma nedeni ile, tıkalı boruların geçtiği alanlarda ısınmama sorunları.
 • Tesisat ve peteklerde oluşan kirliliğin kombiye taşınması sonucunda, pompa ve eşanjör sorunlarının yaşanması .
 • Kireç ve tıkanma nedeni ile eşanjörün istenilen sıcak suyu üretememesi.
 • Kir ve tortu nedeni ile, kombinin 2-3 dakika zarfında yüksek dereceye ulaşıp kendini kapatması sonucu sirkülasyonun yapılamaması.
 • Sistemin çürümesi, yerden ısıtma borularında çatlakların oluşması.

Sonuç : Büyük enerji maliyetleri, tamir masrafları ve ısınma sorunları.

Çözüm :  İlk önce ısıtma sistemlerinin, kesinlikle hiçbir metale zararı dokunmayan, KOMBİMAX KOMBİ VE SİSTEM TEMİZLEME KİMYASALIMIZ ile  peteklerin temizlenmesi  sonra KOMBİMAX SİSTEM KORUMA KİMYASALLARIMIZ ile sistemin muhafazaya alınması.

Sonuç : İlk günkü gibi sistemin çalışma performansına gelmesi , çalışma yılının uzaması ve akar yakıt tasarrufu.

PETEK TEMİZLİĞİ  NASIL YAPILIR?

Petek temizliği nasıl yapılır ; nitelikli bir temizlik işlemi yaklaşık 1- 1,5 saat sürer. Bu süre içerisinde yapılan işlemler öncelikle tesisatın içerisi temiz su ile yıkanır. Bu yıkama işlemi makine yardımı ile yapılmaktadır. Yıkamanın ardından bu çamurlaşma ve tortuların tesisat borularının içinden tamamen atmak için kimyasal ve makine kullanılır.

Yerden ısıtma sistemlerindeki aşırı çamurlaşmayı mobil sistem temizleme makinemiz ile temizliyoruz. Her odaya ayrı ayrı giden boruları tek tek temizliyoruz. Temizlik işlemini makine ile yaptığımız için boruların içerisinde çamur tabakasından eser kalmıyor. Bu işlemi ayrıca kimyasalla yaptırmak isteyen müşterilerimiz için özel kimyasal ile temizlik yapılabiliyor. Bu kimyasal borular içerisinde biriken kireç, su taşı ve benzeri maddeleri yok eder. Rem-ar tesisat radyatör ve yerden ısıtma temizlik fiyatımız şuan kampanyalı olduğu için kaçırmayın. 120 metre kareye kadar temizlik fiyatımız sabittir.

Zaman içerisinde petek tıkanır. Bu durum yeterli derecede ısınmama sorunlarına neden olur. Yüksek ısı elde etmek için her sene radyatör temizliği (bakımı) yapılmalıdır. Kombi den yüksek ve yeterli verimi alır yaklaşık % 30 yakıt tasarrufu sağlarsınız.

KOMBİ BASINCI NEDEN DÜŞER ?

Kombiler sıcak su vererek ihtiyaçları karşılayabilen ve soğuk havalarda peteklere ısı göndererek ısınmamızı sağlayan cihazlardır.  Her elektronik cihazlar gibi kombilerinde sorunları hayatın bir gerçeğidir.

Özellikle sık yaşanan sorunların başında kombi su basıncının düşmesi görülür. Bu gibi durumlarda, kombi su basıncı düşünce ne yapmalı? Kombi su basıncı nasıl arttırılır? Kombi su basıncı neden düşer? Kombi suyu neden azalır? Gibi soruları sormaya başlarız ve çözüm ararız.

Kombi Su Basıncı 2-3 Ayda Bir Düşüyorsa

Kombi su seviyesinin birkaç ayda bir düşmesi olağan bir durumken, sık sık düşmesi bir sorunun olduğu anlamına gelir. Birkaç ayda bir kombinin su eksiltmesi normal bir durumdur. Tabi bu değişim 0.5 bar gibi bir değerdeyse normaldir. Bu durumda kombi altında bulunan ufak bir vana ile kombiye tekrar su takviyesi yapılabilir.

Kombilerin üzerinde, kombinin içindeki suyun değerini gösteren elektronik veya analog bar göstergesi vardır. Bu gösterge 1.5-2 bar arasında idealdir. Kombi montajı için gelen servis personelleri, bar seviyesinin 1.5 bar da olması gerektiğini söylerler.

Kombiye Su Basma Neden Gerekli?

Kombilerin çalışma mantığı, kombi içindeki su eşanjörden geçerek ısınır ve sisteme gönderilir. Kombideki su 1,5 barın altında olunca, kombi pompası sürkülasyonu sağlamak için daha çok  çalışır ve doğalgaz sarfiyatını arttırdığı gibi ısınmadan yeterli verim alınmaz.

Kombinin Suyu Neden Eksilir?

 • Kombide su eksilmesi 2-3 ayda bir oluyorsa olağan bir durumdur ve normaldir.
 • Bu durumda kombi altındaki ufak vana açılır ve bar seviyesi tekrar eski haline getirilir.
 • Kombide su basınca sık sık düşüyorsa bir sorun olduğu anlamına gelir.
 • Bu basıncın düşme sıklığına göre değişen bir durumdur.
 • Günlük olarak düşme sağlanıyorsa, bu eşanjörde ufak bir çatlak olduğu anlamına gelebilir. Bunu fark etmeniz zordur çünkü çatlaktan çıkan su buharlaşır.
 • Basınç düşmesi daha sık oluyorsa, bu durumda tesisat sisteminin bir yerinde su sızıntısı olabilir.
 • Tesisatta ufak bir çatlak dahi olsa kombi su basıncı düşer.
 • Isıtma sistemindeki basınç, temiz su basıncından çok düşük olduğu için bunu fark edemeyiz.
 • Fark etmenin tek yolu kombideki bar göstergesinin düşmesidir.
 • Bu durumda kendi imkanlarınızla yapacağınız bir şey yoktur.
 • Termal kamera ile sorunun kaynağını bulup, raporlayarak size sunuyoruz.

[ratings]